| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Jeanneau |
| Build year: | 2018. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 10.34 m (34 ft) |
| Beam: | 3.44 m |
| Draft: | 1.98 m |
| Cabins: | 3 |
| Berths: | 6 + 2 |
| Toilets: | 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 8 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | 2 Steering Wheels |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 1 x 21.0 HP (1 x 15,45 kW) |
| Engine builder: | Yanmar |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | N/A |
| Water tank: | N/A |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | £2.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | We also offer skippered charters: we can organise tailored sailing itineraries around the West Coast of Scotland. Island adventures, whisky routes, wildlife spotting and craft gin tours. For further information on skippered sailing and adventures please contact info@flamingoyachts.com |
| Standard Equipment |
|---|
| Sails: |
| Lazy jacks |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Safety: |
| Distress flare box |
| First aid kit |
| Oars (Paddles) |
| Safety equipment |
| Yacht electrics: |
| Heating |
| Deck: |
| Bathing platform |
| Cockpit table |
| Electric anchor windlass |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Sprayhood |
| Tender |
| Galley: |
| Gas cookers |
| Hot water |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Oven |
| Sink |
| Entertainment: |
| Outdoor speakers |
| Price list |
|---|