| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Lagoon-Bénéteau |
| Build year: | 2024. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 13.99 m (46 ft) |
| Beam: | 7.96 m |
| Draft: | 1.3 m |
| Cabins: | 4 + 2 |
| Berths: | 8 + 2 + 2 |
| Toilets: | 4 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 12 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 57.0 HP (2 x 41,92 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 1040 l |
| Water tank: | 600 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | NO PETS ALLOWED DINGHY 340 cm, 25 HP INCLUDED AIR-CONDITION on BOARD 12 KW Generator |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Bed linen |
| Towels |
| Sails: |
| Lazy bag |
| Navigation: |
| Autopilot |
| GPS chart plotter |
| Safety: |
| VHF radio - Raymarine; dual station |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Battery charger |
| Generator - 12KW |
| Heating |
| Shore connection 220 V |
| Deck: |
| Bimini top |
| Cockpit fridge |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy with outboard engine - High. CL 340, Honda 25 HP |
| Electric anchor windlass |
| Teak cockpit |
| Galley: |
| Coffee machine - for Nespresso capsules |
| Freezer - 65 L |
| Oven |
| Refrigerator |
| Stove |
| Interior: |
| Electric fans |
| 4 x Electric toilet |
| Entertainment: |
| FUSION sound system - Apollo MS-RA670 |
| 2 x Indoor speakers |
| 2 x Outdoor speakers |
| Wi-Fi Internet |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Extra bedlinen €10 per set | |
| Safety: | |
Life jacket (children) €0 per booking FREE | |
Railing net (Safety net) €110 per booking | |
| Deck: | |
Grill/Barbecue/Plancha €130 per week GAS | |
| Entertainment: | |
Jet Ski €780 per week deposit 1000 € | |
Stand up paddle (SUP) €100 per week | |
Towing air tube €80 per week | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Electric outboard engine €0 per booking | ||
(Obligatory) Transit log €478 per booking Standard: cleaning, check in, diving, check out, WIFI unlimited, bedlinen, towel set for crew ( 1 x small + 1 x big), garbage bags (1 x toilet + 1 x kitchen), gas bottles, tanks filled with drinking water, electric outboard engine, fuel for outboard engine, toilet basics (1 x paper + 1 x soap), kitchen basics (sponge, wet rag, 2 x kitchen towel, detergent, salt, pepper), Exclusive SMS warning and forecast, ACI Pomer berth, live tracking and route export, 1 x SUP. | ||
(optional) Deposit insurance €398 per booking + € 250 (deposit for EU citizens) for deposit of 4.000 € | ||
(optional) Early Check in €390 per booking max. 3 yachts | ||
(optional) Extra cleaning €276,5 per service + change of bed linen, on request | ||
(optional) Extra fee for Italy €100 per week Sail to Italy Package | ||
(optional) Hostess €200 per day + food Own cabin | ||
(optional) Late return to base €200 per booking +Diver, until 7 pm | ||
(optional) Late return to base €400 per booking +Diver, after 7 pm | ||
(optional) Parking €70 per week 1 Car | ||
(optional) Parking €125 per week 2 Cars | ||
(optional) Parking €165 per week 3 cars | ||
(optional) Skipper €200 per day + food Own cabin | ||
(optional) Surcharge for missing fuel, + Fuel price €50 per service | ||
(optional) Upgrade Permit EXCLUSIVE €315 per booking Exclusive: Transit log Standard + Parking (max. 3 cars), 2 x SUPs, BBQ - Magma Gasgrill, Wineglasses, Istrian white wine (2 Bottles), Istrian Native Olive Oil. | ||