| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Dufour Yachts |
| Build year: | 2026. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 16.84 m (55 ft) |
| Beam: | 5.25 m |
| Draft: | 2.4 m |
| Cabins: | 6 |
| Berths: | 12 |
| Toilets: | 4 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 12 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | 2 Steering Wheels |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | saildrive |
| Engine: | 1 x 110.0 HP (1 x 80,91 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | N/A |
| Water tank: | N/A |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €0 |
| Certificates |
|---|
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Cockpit cushions |
| Sails: |
| Bowsprit - Fixed |
| Lazy bag |
| Lazy jacks |
| 8 x Winch |
| Navigation: |
| 4 blade folding propeller |
| AIS - VHF V60B |
| Bow thruster |
| 2 x GPS chart plotter - cockpit - Zeus 3, 9" |
| Helm station |
| Safety: |
| VHF radio - VHF V60B |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning - Reversible, 220 V |
| Generator - Fisher Panda |
| Watermaker - desalinator - 12 V, 60 l/h |
| Deck: |
| Cockpit table |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Hard Top Bimini |
| Hydraulic lifting swimming platform |
| Sprayhood |
| Swimming ladder |
| Galley: |
| Freezer |
| Refrigerator |
| Sink |
| Interior: |
| Coolbox |
| Electric toilet |
| Entertainment: |
| FUSION sound system - RA70 Bluetooth Kit + 4 loudspeakers |
| 2 x Indoor speakers |
| 2 x Outdoor speakers |
| mySea yacht code |
|---|
| You can now also book berths online via mySea using this yacht code: MOYC-APHR23 |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Extra bedlinen €12 per set | |
Extra bedlinen and towels €80 per booking Extra set of bedlinen and towels for second week | |
Extra towels €7 per set 1 big, 1 small towel | |
| Sails: | |
Gennaker €300 per week + deposit 700 EUR | |
| Safety: | |
Inflatable lifejacket €15 per week limited availability | |
Railing net (Safety net) €80 per week excluding installation | |
Railing net (Safety net) €200 per week including installation | |
| Deck: | |
Outboard engine 5 HP €120 per week | |
| Galley: | |
Coffee machine €30 per week Dolce gusto - including 10 capsules | |
| Entertainment: | |
Inflatable tube €150 per week 2 seat | |
Kayak €150 per week 2 seat | |
Seabob €1.200 per week | |
Stand up paddle (SUP) €120 per week 2 seat | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Carefree package €700 per booking Final cleaning, bed linen and towels, security deposit insurance, dinghy, outboard engine, fuel for the dinghy and a full spare fuel canister, two full gas bottles for the kitchen, tourist tax, welcome pack with basic consumables, free Wi-Fi | ||
(optional) Chef €2.275 per week + food | ||
(optional) Early Check in €120 per booking for charters in May; access to the yacht at 13:00h (Number of Early check-in/per Saturday is limited) | ||
(optional) Extra cleaning €320 per booking | ||
(optional) Hostess €1.820 per week + food | ||
(optional) Late check out €500 per booking on request only | ||
(optional) One way fee €1.500 per booking Dubrovnik/Dubrovnik - Trogir: 1.500,00 EUR. (For Trogir - Dubrovnik check-out on Friday until 09:00hr in Dubrovnik/ For Dubrovnik - Trogir check in on Sunday after 10:00 in Dubrovnik. Berth charges in port of embarkation/disembarkation) | ||
(optional) Skipper €1.820 per week + food | ||
(optional) Skipper + personal trainer €2.800 per week + food Skipper with a university degree in kinesiology with a specialization in sailing. Activities: Fitness, Free diving, Massage, Sailing, Swimming, Windsurfing, Yoga | ||
(optional) Skipper training practice €2.900 per week + food Hire a Certified Instructional Skipper who is able to add a fun training experience to your vacation. | ||