| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Catana Group |
| Build year: | 2024. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 12.85 m (42 ft) |
| Beam: | 7.08 m |
| Draft: | 1.12 m |
| Cabins: | 4 + 1 |
| Berths: | 8 + 1 |
| Toilets: | 4 + 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 10 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 50.0 HP (2 x 36,78 kW) |
| Engine builder: | Nanni |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 640 l |
| Water tank: | 860 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €0 |
| Certificates |
|---|
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Forward cockpit cushions |
| Helmsman seat cushions |
| Mosquito nets |
| Sails: |
| Electric winch |
| Lazy bag |
| Navigation: |
| Autopilot |
| GPS chart plotter |
| Safety: |
| Automatic Inflatable Life Jacket |
| Distress flare box |
| EPIRB-Distress radio beacons |
| Extra fuel tank |
| Extra water tank |
| First aid kit |
| Flashlight |
| Horseshoe lifebuoy |
| Liferaft |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Battery charger |
| Inverter |
| Service batteries |
| Solar panels |
| Watermaker - desalinator |
| Deck: |
| Bar |
| Bimini top |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Davit |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass |
| Fenders |
| Fly sunbathing area |
| Gangway |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| LED outdoor ambiance lights |
| Mooring ropes |
| Removable cockpit table |
| Seats for aft bench |
| Spring cleats |
| Swimming ladder |
| Galley: |
| Freezer |
| Gas cookers |
| Microwave |
| Oven |
| Refrigerator |
| Interior: |
| Electric fans |
| Entertainment: |
| Fusion radio |
| TV antenna |
| USB |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Extra bedlinen and towels €12 per set Extra set of bedlinen and towels for second week | |
| Sails: | |
Code Zero €250 per week | |
| Safety: | |
Railing net (Safety net) €250 per week | |
| Entertainment: | |
Hammock €40 per week + puff cushion sunbed | |
Kayak €180 per week | |
Radio €30 per week portable VHF | |
Sea Scooter €250 per week | |
Snorkeling equipment €20 per person per booking | |
Stand up paddle (SUP) €150 per week | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Carefree package €700 per booking Final cleaning, bed linen and towels, security deposit insurance, dinghy, outboard engine, fuel for the dinghy and a full spare fuel canister, two full gas bottles for the kitchen, tourist tax, welcome pack with basic consumables, free Wi-Fi | ||
(optional) Early Check in €250 per booking | ||
(optional) Extra cleaning €350 per booking | ||
(optional) Hostess €1.330 per week + food | ||
(optional) Provisioning €80 per booking Pre-Order Provision Service | ||
(optional) Skipper €1.400 per week + food | ||