| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Motor yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Bavaria Yachtbau |
| Build year: | 2014. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 10.28 m (35 ft) |
| Beam: | 3.59 m |
| Draft: | 0.9 m |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | 4 + 1 |
| Toilets: | 1 |
| Showers: | 1 |
| Max. passengers: | Registered for 6 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Propulsion type: | Z-drive |
| Engine: | 2 x 320.0 HP (2 x 235,36 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Gasoline |
| Fuel tank: | 520 l |
| Water tank: | 250 l |
| Fuel consumption: | 40.00 l/h |
| Max speed: | 38.00 knot |
| Cruising speed: | 20.00 knot |
| Hull color: | white |
| Security deposit: | €1.800 |
| Third party insurance: | €6.000.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Note: | Railing net is not possible to install! |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Cockpit cushions |
| Navigation: |
| Bow thruster |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Hand bearing compass |
| Harbour guides |
| Joystick maneuver control |
| Logge/Lot/Speed/Wind |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Navigation set |
| Parallel ruler |
| Screen - +DVD |
| Spyglass |
| Windex |
| Safety: |
| Distress signals |
| Fire extinguisher |
| First aid kit |
| Flashlight |
| Fog horn |
| Life buoy + Flashing light |
| Life jackets - rigid foam |
| Set of tools |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Battery charger |
| Generator - New 2021 / 6 kW |
| Heating |
| Inverter - 1.500 Watt |
| Shore connection 220 V |
| Deck: |
| Anchor line |
| Anchor swivel |
| Bathing platform |
| Bimini top |
| Black ball |
| Black conus |
| Boat hook |
| Cockpit full tent |
| Cockpit table with light |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Dinghy (byboat) pump |
| Electric anchor windlass |
| Fenders |
| Gangway |
| Impeller, V-belt, oilfilter |
| Main anchor |
| Mooring ropes |
| Plastic bucket |
| Repair box for dinghy |
| Round/globular fender |
| Spare anchor (Reserve, Auxiliary anchor) |
| Spotlight / Headlights |
| Spring line |
| Teak cockpit |
| Water hose |
| Galley: |
| 2 x Gas bottles |
| Hot water |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| 2 x Refrigerator |
| Interior: |
| Barometer |
| Clock |
| Electric toilet |
| Lowerable salon table |
| Entertainment: |
| Outdoor speakers |
| Radio - CD,USB,AUX |
| mySea yacht code |
|---|
| You can now also book berths online via mySea using this yacht code: PITT-LAZY13 |