| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Power catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Fountaine Pajot |
| Build year: | 2025. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 12.2 m (40 ft) |
| Beam: | 6.0 m |
| Draft: | 1.2 m |
| Cabins: | 3 |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 2 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 6 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Propulsion type: | IPS |
| Engine: | 2 x 370.0 HP (2 x 272,13 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 1400 l |
| Water tank: | 450 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | 12.00 knot |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Mosquito nets |
| Navigation: |
| Autopilot |
| GPS chart plotter |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| Liferaft |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Batteries - 12 V |
| Generator |
| Shore power connection |
| Deck: |
| Anchor chain counter |
| Anchor with chain |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy with outboard engine - SUR 290 (20 HP) |
| Electric anchor windlass |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Hard Top Bimini |
| Hydraulic gangway - Aft, 250 kg |
| Hydraulic lifting swimming platform - 600 kg |
| Galley: |
| Dishwasher |
| Freezer |
| Gas cookers |
| Hot water |
| Ice maker |
| Induction hot plate |
| NESPRESSO coffee machine |
| 2 x Refrigerator |
| Stove |
| Interior: |
| Electric toilet |
| Entertainment: |
| Indoor speakers |
| Outdoor speakers |
| TV |
| mySea yacht code |
|---|
| You can now also book berths online via mySea using this yacht code: BAOT-ARIG95 |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Extra bedlinen €20 per set | |
Extra towels €10 per set one big and one standard size | |
| Safety: | |
Railing net (Safety net) €100 per booking without installation | |
| Deck: | |
Outboard engine €150 per week 10 HP, on request, limited | |
| Entertainment: | |
Banana boat €150 per week | |
Donut €150 per week | |
Seabob €200 per day + deposit: 2000,00eur | |
Seabob €1.200 per week + deposit: 2000,00eur | |
Stand up paddle (SUP) €120 per week | |
Wakeboard €150 per week with leash and vest | |
Water skis €150 per week | |
Water tube €150 per week with leash and vest | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Base fee €490 per booking includes: administrative costs, final cleaning (inside and outside), filled water tanks, bed linen, 1 set of towels / crew member, unlimited WiFi, 1 parking place | ||
(optional) Booking changed €150 per booking depends on availability | ||
(optional) Cook €270 per day €1890 per week | ||
(optional) Early Check in €250 per booking limited | ||
(optional) Hostess €220 per day €1540 per week | ||
(optional) Pet on board €150 per booking extra cleaning | ||
(optional) Skipper €270 per day + food €1890 per week | ||
| Price list | ||
|---|---|---|
| Period | Weekly | |
|
23/05/2026 - 29/05/2026
|
€11.760 | |
|
30/05/2026 - 12/06/2026
|
€13.440 | |
|
13/06/2026 - 19/06/2026
|
€14.910 | |
|
20/06/2026 - 26/06/2026
|
€14.910 | |
|
27/06/2026 - 03/07/2026
|
€15.540 | |
|
04/07/2026 - 07/08/2026
|
€15.960 | |
|
08/08/2026 - 21/08/2026
|
€14.910 | |
|
22/08/2026 - 28/08/2026
|
€13.440 | |
|
29/08/2026 - 11/09/2026
|
€12.390 | |
|
12/09/2026 - 18/09/2026
|
€10.290 | |
|
19/09/2026 - 31/12/2026
|
€9.030 | |