| Comfort |
Bed linen
Cockpit cushions
Pillows
Towels
Medium and small
|
| Sails |
Electric winch
|
| Navigation |
Autopilot
Navigation (Nautical) charts and nautical guide
Stern thruster
Retractable
|
| Safety |
Fire extinguisher
First aid kit
Life belts (Safety harness)
Life jackets
Liferaft
Light and rope for horseshoe life buoy
Signal rockets and torches
VHF radio
|
| Yacht electrics |
Air Conditioning
56 000 BTU + shore socket extension cord
Generator
11 kW / 230 V / 50Hz
Inverter
2000 W
|
| Deck |
Cockpit table
Electric anchor windlass
10
Fenders
4
Mooring ropes
Sun deck
Teak cockpit
Teak deck
Tender
Surmarine 280 MINIJET TENDER 15 HP
|
| Galley |
Dishwasher
Ice maker
Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery)
NESPRESSO coffee machine
Oven
Refrigerator
Stove
Wine cooler
|
| Interior |
Electric toilet
Fresh water or seawater, in the 2 aft heads
Safe
|
| Entertainment |
FUSION sound system
Apollo RA670 with PW speakers + bass box in the saloon
Outdoor speakers
Snorkeling equipment
Stand up paddle (SUP)
Underwater lights
|
| Builder: | Bénéteau |
| Cabins: | 3 + 1 |
| Toilets: | 3 |
| Build year: | 2025. |
| Length: | 60 ft ( 18,97 m ) |
| Beam: | 16 ft ( 4,99 m ) |
| Draft: | 8 ft ( 2,70 m ) |
| Engines: | 1 x Yanmar |
| Comfort Pack | 570,00 € per booking |
| payable in advance with reservation or upon check-in in cash or credit card; includes: VAT 25%, bed linen, towels, final cleaning, diver check upon check-out, Nespresso coffee machine, gas in the kitchen, small start up kit, 5l fuel for the outboard engine | |
| Marina ECO fee | 80,00 € per booking |
| Electricity, water, recycling garbage disposal | |
| 45D Bareboat Assist | 1.090,00 € per week |
| (By Application Only - Limited Availability) Includes Itinerary Planning with the added support of the 45D team providing around-the-clock assistance with weather, port reservations, restaurant bookings and route adjustments, Bareboat Assist is the safety-net that you need to make your charter week stress-free! Must be booked at least 10 weeks in advance of your charter date. | |
| 45D Itinerary Plan | 390,00 € per week |
| (By Application Only) Following a personalized consultation call, you will receive a tailor made online mapped itinerary, and a comprehensive PDF itinerary guide, covering everything you need for your charter. Must be booked at least 10 weeks in advance of your charter date. | |
| Active sailing experience/Sailing coaching | 400,00 € per booking |
| *only if booking a skipper for a week It includes: -sailing tips -manoeuvre basics -anchoring -navigation basics | |
| Cook | 250,00 € per day + food |
| payable to cook | |
| Deposit insurance | 400,00 € per booking |
| + 400€ refundable | |
| Early boarding/check-in | 200,00 € per booking |
| at 13:00h | |
| Extra cleaning | 250,00 € per booking |
| Hostess | 190,00 € per day + food |
| payable to hostess | |
| Parking | 80,00 € per week |
| Marina Baotić; Can be ordered in advanced with booking, payable in our office | |
| Permit for Montenegro | 400,00 € per booking |
| Pet on board | 100,00 € per pet |
| (small or medium dog up to 25 kg) | |
| Provisioning | Price on demand |
| Upon request + price of groceries, to be done online | |
| Sail refreshment | 390,00 € per booking |
| Join us for a hands-on sailing refresher course designed for those looking to sharpen their skills. Led by a professional skipper, this 5-hour session takes place every Sunday from 10 AM to 3 PM, offering a perfect blend of practical sailing techniques and expert guidance. Whether you're preparing for a charter or simply want to enhance your knowledge, this course will get you confidently back on the water. | |
| Skipper | 230,00 € per day + food |
| payable to skipper | |
| Transfer | 50,00 € one-way |
| Taxi transfer Split airport - Marina Baotić or vice versa; up to 4 pax | |
| Transfer | 65,00 € one-way |
| Taxi transfer Split airport - Marina Baotić or vice versa; up to 8 pax | |
| Beach towel | 8,00 € per piece |
| Extra bedlinen | 15,00 € per person |
| Gennaker | 350,00 € per week |
| + Security deposit 500 Euro available upon request and boat model, to confirmation with the charter company | |
| Railing net (Safety net) | 30,00 € per booking |
| Rental without mounting | |
| Self inflating life vest | 15,00 € per person |
| Grill/Barbecue/Plancha | 200,00 € per booking |
| Outboard engine 5 HP | 200,00 € per booking |
| 5 HP; availability on request | |
| Platform for towing | 270,00 € per week |
| Bayfloat Floating Platform Experience Up to 12 people Enjoy the ultimate relaxation on the water with our Bayfloat platform. Perfect for swimming, sunbathing, or just chilling right next to the boat. Safe, stable, and fun for all ages. | |
| Floating Island | 360,00 € per week |
| Suitable for 4 persons | |
| Kayak | 200,00 € per week |
| Inflatable, for 2 people | |
| Sea Scooter | 360,00 € per week |
| Seabob | 1.200,00 € per week |
| Model F5 | |
| Seabob | 1.500,00 € per week |
| Model F5SR | |
| Wakeboard | 2.500,00 € per week |
| Ravik 3 model | |
| eFoil | 2.000,00 € per week |
| Security Deposit: | 3.000,00 € |