| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Elan Marine |
| Build year: | 2005. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 10.45 m (33 ft) |
| Beam: | 3.46 m |
| Draft: | 1.9 m |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | 4 + 2 |
| Toilets: | 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 6 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | furling/roll |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | 2016. |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | 2016. |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 1 x 21.0 HP (1 x 15,45 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | 2012 |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 85 l |
| Water tank: | 190 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €1.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | New sails 2016 |
| Standard Equipment |
|---|
| Sails: |
| Self tailing (manual) winch |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Echosounder/Depthsounder |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Safety: |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| Battery charger |
| Bilge pump - Electric |
| Deck: |
| Bilge pump - Mechanic |
| Bimini top |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass |
| Galley: |
| Hot water |
| Refrigerator |
| Entertainment: |
| Radio CD player |
| mySea yacht code |
|---|
| You can now also book berths online via mySea using this yacht code: CYCL-BURI69 |
| Price list |
|---|