| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Motor boat |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Saxdor Yachts |
| Build year: | 2024. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 8.45 m (28 ft) |
| Beam: | 2.6 m |
| Draft: | 0.92 m |
| Cabins: | 1 |
| Berths: | 2 |
| Toilets: | 1 (WC + sink) |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 6 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 200.0 HP (2 x 147,10 kW) |
| Engine builder: | Mercury |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Gasoline |
| Fuel tank: | 300 l |
| Water tank: | 80 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €2.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | The 270 GTO is the ultimate choice for sun lovers. With twin sunbeds - one in the front and one in the aft — you'll have more than enough room under the sun to kick back and relax whenever needed. |
| Note: | Price included: Insurance, VAT, berth in the marina Price excluded: Other marina costs, Fuel, Tourist Tax and Delivery of the boat to the requested location |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Towels |
| Sails: |
| Electric winch |
| Navigation: |
| Bow thruster |
| Echosounder/Depthsounder |
| Navigation set - 12" - Simrad NSX 12 |
| Safety: |
| 6 x Life jackets |
| Yacht electrics: |
| Solar panels |
| Deck: |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Sun roof |
| Swimming ladder |
| Galley: |
| Refrigerator |
| Interior: |
| Heater / Blower |
| Entertainment: |
| Radio, USB, Bluetooth |
| Price list |
|---|