| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Fountaine Pajot |
| Build year: | 2018. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 13.94 m (47 ft) |
| Beam: | 7.7 m |
| Draft: | 1.3 m |
| Cabins: | 5 + 1 |
| Berths: | 10 + 2 + 1 |
| Toilets: | 5 + 1 (5 Electric) |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 12 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | 75,00 m2 |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | 52,00 m2 |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 60.0 HP (2 x 44,13 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 940 l |
| Water tank: | 700 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | white |
| Security Deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | The Fountaine Pajot Saona-47 (5 cabins + 1 large crew cabin with en-suite toilet) offers a unique holiday experience thanks to its spacious, comfortable and elegant design. The 5–6 comfortable sunbathing areas at the bow and on the catamaran’s flybridge invite you to relax and sunbathe. Three electric winches assist with sailing and tender lifting. All cabins feature a comfortable wet area with a shower and electric toilet. Dynamic-Sat TVs in all cabins ensure entertainment even in bad weather. The Fountaine Pajot Saona 47 FELICIA is equipped with very quiet inverter air conditioning units in all cabins and the saloon, as well as a 5 kW inverter, which is powered by a completely refurbished electrical system using 22 kWh batteries and operates without the need for a generator. For trips in the early and late seasons, two diesel heaters and the air conditioning heaters are available. 1000 W solar panels supply the Felicia with environmentally friendly electricity, and on rainy days and for battery charging, the super-silent on-board generator can be used to generate power. The galley is equipped with a very large double-drawer fridge, with a 90-litre freezer compartment, a cockpit fridge, a air-convection/grill oven, a microwave, a Nespresso coffee machine and a dishwasher. The extendable cockpit table comfortably seats up to 10 people with backrests. There are two swim ladders, two hot-water stern showers and modern RGB underwater lights. The yacht is in excellent, well-maintained condition. The 42 kg, extremely powerful ‘Jambo’ anchor, fitted with 100 m of 12 mm stainless steel chain, ensures secure anchoring even in busier bays and at greater depths. Our yachts are equipped with the CIGO Charter Information Guide Online. Unlimited internet access and a separately approved 25 hp dinghy with steering console are included in the charter price. |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Cockpit cushions |
| Sundeck cushions |
| Sails: |
| Electric genoa winch |
| Electric halyard winch |
| 3 x Electric winch |
| Lazy bag |
| Lazy jacks |
| Spinnaker-device |
| Navigation: |
| 3 blade folding propeller |
| AIS |
| Autopilot - Raymarine |
| GPS |
| GPS chart plotter |
| GPS chart plotter - cockpit - Raymarine Hybrid Touch |
| Hand bearing compass |
| Harbour guides |
| Logge/Lot/Speed/Wind |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Navigation set |
| Parallel ruler |
| Radar reflector |
| Screen - SAT TV in all cabins/ Marine international Dynamicc-Sat-Installation with 32" WiFi |
| Spyglass |
| Spyglass with bearing compass |
| Tridata |
| Windex |
| Safety: |
| Distress signals |
| Fire extinguisher |
| First aid kit |
| Flashlight |
| Fog horn |
| Life attol |
| Life belts (Safety harness) |
| Life buoy + Flashing light |
| Life jackets - self inflating |
| Liferaft |
| Self inflating life vest |
| Set of tools |
| VHF radio - Ray 260 |
| Wire (shroud) cutter |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning - all cabins, optional Salon |
| Battery charger |
| Generator - Fischer Panda 10000i Neo |
| Heating - 2 x Dieselheating + 5 x Klimaheating in salon and all cabins |
| Inverter - 5kW |
| Shore connection 220 V |
| Solar panels - 1000 Watt |
| USB sockets |
| Deck: |
| Anchor line |
| Anchor swivel |
| Bimini top - for helmstand |
| Black ball |
| Black conus |
| Boat hook |
| Bosun's chair (Safe seat) (boatswain's chair) |
| Canister for water |
| 4 x Chairs |
| Cockpit fridge - 75 L |
| Cockpit table - 2x expandable, up to 10/12 persons |
| Cockpit table with light |
| 2 x Cockpit/stern, outside shower |
| Davit - With electric winch |
| Dinghy (byboat) pump |
| Dinghy with outboard engine - 3,6 m with steering console and 25HP outboard engine |
| Electric anchor windlass - with counter-remote control on helmstand |
| Fenders |
| Gangway - wooden |
| Hawser |
| Impeller, V-belt, oilfilter |
| Jerry cans for diesel |
| Main anchor - 42 kg, extremely powerful ‘Jambo’ anchor, fitted with 100 m of 12 mm stainless steel chain |
| Mooring ropes |
| Plastic bucket |
| Repair box for dinghy |
| Round/globular fender |
| Spare anchor (Reserve, Auxiliary anchor) - 27kg Delta |
| Spotlight / Headlights |
| Sprayhood - on helmstand |
| Spring line |
| Teak cockpit |
| Teak deck |
| Water hose |
| Galley: |
| Dishwasher - Bosch, 8 Massgedecke |
| Freezer - 90 L |
| 2 x Gas bottles |
| Hot water - 2 x 45l Boiler |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Microwave |
| NESPRESSO coffee machine |
| Oven - double heat and hot air convention oven |
| Refrigerator - 195 L |
| Interior: |
| Barometer |
| Clock |
| Electric fans in cabins |
| 5 x Electric toilet |
| Lowerable salon table - double bed |
| Vacuum toilet - In bow for skipper |
| Entertainment: |
| Fusion radio - Fusion Audio Pack Bluetooth, 6 Speaker |
| 4 x Outdoor speakers |
| mySea yacht code |
|---|
| You can now also book berths online via mySea using this yacht code: SAMO-FELI7 |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Beach towel €5 per booking | |
Extra bedlinen €5 per booking 1 set/person | |
Extra towels €5 per booking 1 Set already included | |
| Safety: | |
Railing net (Safety net) €120 per booking not available for all yachts | |
| Deck: | |
Grill/Barbecue/Plancha €100 per week | |
Outboard engine €0 per week included in price | |
| Galley: | |
Ice maker €100 per week | |
| Entertainment: | |
Snorkeling equipment €35 per week mask, flippers and snorkel | |
Stand up paddle (SUP) €120 per week | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Permit €590 per booking Incl. In price: Final cleaning, Starter pack: Washing-up liquid, sponge, tea towel, Wettex, toilet paper, 1 set/bed line person, towel set per person, fuel gas bottle, Hygienic Pack ( 4x body lotion 30ml,4xShower gel 4x shampoo 4x Hard soap ) | ||
(Obligatory) WI-FI Internet connection on boat €0 per booking UNLIMITED | ||
(optional) Deposit insurance €400 per booking +100 EUR refundable deposit (CASH ONLY) | ||
(optional) Early Check in €250 per booking Check-in 1:00-2:00 pm | ||
(optional) Extra cleaning €200 per booking | ||
(optional) Hostess €180 per day + food The hostess is an independent service provider, with charter company solely as an intermediary. Payment for the services is to be made directly to the hostess at start of the charter. Please note that hostess requires a dedicated cabin for the duration of the charter. Additionally, it is the charterer's responsibility to provide meals for the hostess throughout the charter period. | ||
(optional) Pet on board €100 per booking | ||
(optional) Skipper €200 per day + food Driving boat and dinghy, responsible for the crew, making reservations in the restaurants.The skipper is an independent service provider, with charter company solely as an intermediary. Payment for the services is to be made directly to the skipper at start of the charter. Please note that skipper requires a dedicated cabin for the duration of the charter. Additionally, it is the charterer's responsibility to provide meals for the skipper throughout the charter period. | ||
(optional) Transfer Price on demand price on daily base | ||
| Price list | ||
|---|---|---|
| Period | Weekly | |
|
23/05/2026 - 29/05/2026
|
€8.400 | |
|
30/05/2026 - 05/06/2026
|
€8.900 | |
|
06/06/2026 - 12/06/2026
|
€9.900 | |
|
13/06/2026 - 19/06/2026
|
€10.800 | |
|
20/06/2026 - 26/06/2026
|
€11.500 | |
|
27/06/2026 - 03/07/2026
|
€11.600 | |
|
04/07/2026 - 10/07/2026
|
€11.700 | |
|
11/07/2026 - 17/07/2026
|
€12.100 | |
|
18/07/2026 - 24/07/2026
|
€12.100 | |
|
25/07/2026 - 31/07/2026
|
€12.100 | |
|
01/08/2026 - 07/08/2026
|
€12.100 | |
|
08/08/2026 - 14/08/2026
|
€12.100 | |
|
15/08/2026 - 21/08/2026
|
€11.500 | |
|
22/08/2026 - 28/08/2026
|
€10.200 | |
|
29/08/2026 - 04/09/2026
|
€9.600 | |
|
05/09/2026 - 11/09/2026
|
€8.100 | |
|
12/09/2026 - 18/09/2026
|
€7.100 | |
|
19/09/2026 - 25/09/2026
|
€4.000 | |
|
26/09/2026 - 02/10/2026
|
€4.000 | |
|
03/10/2026 - 09/10/2026
|
€4.000 | |
|
10/10/2026 - 16/10/2026
|
€4.000 | |
|
17/10/2026 - 23/10/2026
|
€4.000 | |
|
24/10/2026 - 31/12/2026
|
€4.000 | |