| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Lagoon-Bénéteau |
| Build year: | 2024. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 12.8 m (42 ft) |
| Beam: | 7.7 m |
| Draft: | 1.25 m |
| Cabins: | 4 + 2 |
| Berths: | 8 + 2 |
| Toilets: | 4 + 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 10 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 57.0 HP (2 x 41,92 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 300 l |
| Water tank: | 300 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Beach towel |
| Bed linen |
| Bedlinen and towels - - Luxurious Sateen 300 TC 100% long staple Egyptian Cotton sheets - Shower towel and velour beach towel for every guest, with 520gsm 100% Egyptian Cotton |
| Cockpit cushions |
| Sundeck cushions |
| Sails: |
| Winch |
| Navigation: |
| GPS chart plotter |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Generator |
| Inverter |
| Watermaker - desalinator |
| Deck: |
| Cockpit fridge |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Swimming ladder |
| Galley: |
| Coffee machine - Italian |
| Freezer |
| Gas cookers |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| NESPRESSO coffee machine |
| Oven |
| Refrigerator |
| Sink |
| Interior: |
| Convertible table in salon |
| Electric toilet |
| Yacht line |
|---|
| Price list |
|---|