| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Catana Group |
| Build year: | 2024. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 12.08 m (38 ft) |
| Beam: | 6.46 m |
| Draft: | 1.1 m |
| Cabins: | 4 + 2 |
| Berths: | 8 + 2 |
| Toilets: | 2 |
| Showers: | 2 |
| Max. passengers: | registered for 10 |
| Recommended guests number: | 8 |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | self tacking jib |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 30.0 HP |
| Engine builder: | Yanmar |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 400 l |
| Water tank: | 660 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €5.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Note: | Crew cabin (1,90 m / 1,00 m) |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Pillows |
| Sheets |
| Sundeck cushions |
| Towels |
| Sails: |
| Dacron square top main sail - Square top reinforced Dacron fully-battened Mainsail with specific fiiting & Solent with UV protection |
| Electric winch |
| Lazy bag |
| Lazy jacks |
| Sails |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Binoculars |
| Compass |
| GPS chart plotter |
| Parallel ruler |
| Radar reflector |
| Windex |
| Safety: |
| Buoyant smoke signal |
| Fire blanket |
| First aid kit |
| Flashlight |
| Fog horn |
| Horseshoe lifebuoy - HORSESHOE BUOY SUPPORT |
| Life jacket (children) |
| Life jackets |
| Liferaft |
| Set of tools |
| Signaling mirror |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| Battery charger |
| Inverter - Inverter 12V/220V |
| 2 x Service batteries |
| Deck: |
| Bimini top |
| Cockpit/stern, outside shower - Hot and cold cockpit shower |
| Dinghy with outboard engine |
| Electric anchor windlass |
| Grill/Barbecue/Plancha - Plancha with gas installation |
| Swimming ladder |
| Galley: |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Oven |
| Water pump |
| Interior: |
| 4 x Electric fans in cabins |
| 2 x Electric toilet |
| Toilet brush |
| Entertainment: |
| Hi-Fi system - Hifi Radio Fusion 4 HP bluetooth (Salon & Fordeck) |
| 4 x LED submarine lights |