| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Fountaine Pajot |
| Build year: | 2023. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 15.54 m (51 ft) |
| Beam: | 8.08 m |
| Draft: | 1.3 m |
| Cabins: | 4 + 2 |
| Berths: | 8 + 2 + 2 |
| Toilets: | 4 + 2 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 12 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 75.0 HP (2 x 55,16 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 900 l |
| Water tank: | 900 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Bedlinen and towels - - Luxurious Sateen 300 TC 100% long staple Egyptian Cotton sheets - Shower towel and velour beach towel for every guest, with 520gsm 100% Egyptian Cotton |
| Cockpit cushions |
| Outside cushions - bow exterior cushions, cockpit + lounge deck |
| Sails: |
| Electric winch |
| Navigation: |
| Autopilot |
| GPS chart plotter |
| Yacht electrics: |
| 12V Socket - Interior and exterior waterproof socket |
| Air Conditioning - in cabins |
| 2 x Batteries - additional AGM 150 a |
| Generator - 3000W / 220V |
| Inverter |
| Solar panels - Integrated solar system 2200W |
| Watermaker - desalinator - 60L/h 12V |
| Deck: |
| Cockpit fridge |
| Cockpit/stern, outside shower - hot water |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass - 1500 Watts |
| Teak cockpit - synthetic teak floor in cockpit and stem |
| Galley: |
| Coffee machine - Italian |
| NESPRESSO coffee machine |
| Refrigerator |
| Interior: |
| Ambiental lighting - Courtesy lights in cockpit |
| Carpet - in all 4 cabins |
| Coolbox - -5ºC, 12V, 90L |
| Curtains - in cabins |
| Electric fans in cabins - 12V |
| Electric toilet |
| LED interior lights - courtesy lights |
| Table - Kitchen Electric multifunction table |
| Washer/dryer - 5kg 220V |
| Entertainment: |
| Audio pack - Fusion Bluetooth 4 speakers |
| Outdoor speakers |
| 2 x Underwater lights - 21W |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Deck: | |
Grill/Barbecue/Plancha €200 per week | |
| Entertainment: | |
Diving mask €50 per piece | |
Donut €60 per day | |
Kayak €250 per week | |
Snorkeling equipment €50 per booking | |
Stand up paddle (SUP) €150 per week | |
Underwater scooter €150 per week | |
Underwater scooter €200 per week big underwater scooter | |
Wakeboard €150 per week | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Base costs €450 per week Mooring included for the whole week, direct entrance to the harbour, showers and toilets in the marina, arranged delivery of groceries at boat’s stern | ||
(Obligatory) Comfort pack €650 per week Final cleaning, bed linen, pillows, shower towel and beach towel, bath towels, outboard engine, etc. | ||
(Obligatory) Fuel consumption €30 per week Fuel for the dinghy and a galley cleaning set (scouring pads, soap, rubbish bags, toilet paper, rags, etc.) | ||
(Obligatory) Insurance for third parties €105 per booking Obligatory in case of bareboat charters. Extended Third Party Insurance for Skippers - To be covered and responsible for the safety of other passengers and the ship | ||
(optional) Damage waiver €150 per booking Reduces the security deposit to 1500 EUR | ||
(optional) Early Check in €200 per booking | ||
(optional) Extra cleaning €300 per booking | ||
(optional) Hostess €217,8 per day + food | ||
(optional) Hostess/Cook €242 per day + food | ||
(optional) Skipper €242 per day + food | ||
(optional) WI-FI Internet connection on boat €100 per booking | ||
| Yacht line |
|---|
| Price list | ||
|---|---|---|
| Period | Weekly | |
|
23/05/2026 - 29/05/2026
|
€14.290 | |
|
30/05/2026 - 05/06/2026
|
€16.590 | |
|
06/06/2026 - 12/06/2026
|
€17.790 | |
|
13/06/2026 - 19/06/2026
|
€18.890 | |
|
20/06/2026 - 26/06/2026
|
€20.090 | |
|
27/06/2026 - 03/07/2026
|
€21.390 | |
|
04/07/2026 - 10/07/2026
|
€21.390 | |
|
11/07/2026 - 17/07/2026
|
€21.390 | |
|
18/07/2026 - 24/07/2026
|
€23.690 | |
|
25/07/2026 - 31/07/2026
|
€23.690 | |
|
01/08/2026 - 07/08/2026
|
€23.690 | |
|
08/08/2026 - 14/08/2026
|
€23.690 | |
|
15/08/2026 - 21/08/2026
|
€21.590 | |
|
22/08/2026 - 28/08/2026
|
€19.390 | |
|
29/08/2026 - 04/09/2026
|
€16.590 | |
|
05/09/2026 - 11/09/2026
|
€16.590 | |
|
12/09/2026 - 18/09/2026
|
€16.590 | |
|
19/09/2026 - 25/09/2026
|
€11.890 | |
|
26/09/2026 - 02/10/2026
|
€11.890 | |
|
03/10/2026 - 09/10/2026
|
€9.490 | |
|
10/10/2026 - 16/10/2026
|
€9.490 | |
|
17/10/2026 - 23/10/2026
|
€22.490 | |
|
24/10/2026 - 30/10/2026
|
€22.490 | |
|
31/10/2026 - 06/11/2026
|
€22.490 | |
|
07/11/2026 - 13/11/2026
|
€22.490 | |
|
14/11/2026 - 20/11/2026
|
€22.490 | |
|
21/11/2026 - 27/11/2026
|
€22.490 | |
|
28/11/2026 - 04/12/2026
|
€22.490 | |
|
05/12/2026 - 11/12/2026
|
€22.490 | |
|
12/12/2026 - 18/12/2026
|
€22.490 | |
|
19/12/2026 - 25/12/2026
|
€22.490 | |
|
26/12/2026 - 31/12/2026
|
€22.490 | |