| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Motor yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Nimbus Group |
| Build year: | 2023. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 13.33 m (43 ft) |
| Beam: | 3.75 m |
| Draft: | 1.1 m |
| Cabins: | 3 |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 2 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 6 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 320.0 HP (2 x 235,36 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 1000 l |
| Water tank: | 400 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Cockpit cushions |
| Sails: |
| Bowsprit |
| Navigation: |
| Compass |
| Depthsounder |
| Log |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| Fire extinguisher |
| First aid kit |
| Set of tools |
| Yacht electrics: |
| 12V Socket |
| Air Conditioning |
| Bilge pump - Electric |
| Deck: |
| Bathing platform |
| Bilge pump - Mechanic |
| Boat hook |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Swimming ladder |
| Teak deck |
| Galley: |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Refrigerator |
| Sink |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Deck: | |
Dinghy €250 per week + Outboard engine 6HP | |
| Entertainment: | |
Snorkeling equipment €10 per person | |
Stand up paddle (SUP) €120 per week | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Transit log €380 per booking | ||
(optional) Early Check in €120 per booking | ||
(optional) Hostess €150 per week + food | ||
(optional) Pet on board €150 per booking | ||
(optional) Skipper €200 per day + food + own cabin | ||
(optional) WI-FI Internet connection on boat €30 per week flat | ||
| Price list | ||
|---|---|---|
| Period | Weekly | |
|
01/01/2026 - 08/05/2026
|
€7.000 | |
|
09/05/2026 - 15/05/2026
|
€7.000 | |
|
16/05/2026 - 22/05/2026
|
€7.000 | |
|
23/05/2026 - 29/05/2026
|
€7.500 | |
|
30/05/2026 - 05/06/2026
|
€7.500 | |
|
06/06/2026 - 12/06/2026
|
€7.800 | |
|
13/06/2026 - 19/06/2026
|
€7.800 | |
|
20/06/2026 - 26/06/2026
|
€8.100 | |
|
27/06/2026 - 03/07/2026
|
€8.100 | |
|
04/07/2026 - 10/07/2026
|
€7.800 | |
|
11/07/2026 - 17/07/2026
|
€8.900 | |
|
18/07/2026 - 24/07/2026
|
€8.900 | |
|
25/07/2026 - 31/07/2026
|
€9.100 | |
|
01/08/2026 - 07/08/2026
|
€9.500 | |
|
08/08/2026 - 14/08/2026
|
€9.500 | |
|
15/08/2026 - 21/08/2026
|
€9.200 | |
|
22/08/2026 - 28/08/2026
|
€9.200 | |
|
29/08/2026 - 04/09/2026
|
€8.900 | |
|
05/09/2026 - 11/09/2026
|
€8.500 | |
|
12/09/2026 - 18/09/2026
|
€8.500 | |
|
19/09/2026 - 31/12/2026
|
€8.100 | |