| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Luxury motor yacht |
| Charter type: | Crewed |
| Yacht Builder: | Sunseeker International |
| Build year: | 2000. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | 2019. |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 26.55 m (87 ft) |
| Beam: | 5.95 m |
| Draft: | 1.7 m |
| Cabins: | 4 + 2 |
| Berths: | 8 + 3 |
| Toilets: | 4 + 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 8 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 2904.0 HP (2 x 2.135,89 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 7100 l |
| Water tank: | 1500 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €0 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | Total refitted in 2019 – new interior and all outside teak |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Bed linen |
| Sundeck cushions |
| Towels |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| Echosounder/Depthsounder |
| GPS chart plotter |
| Speedometer (Speed log) |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety: |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Generator |
| Watermaker - desalinator |
| Deck: |
| Bathing platform - Hydraulic |
| Fridge on flybridge - 85l |
| Hydraulic gangway |
| Jacuzzi - 1 x in Master Cabin 1 x on Flybridge |
| Swimming ladder |
| Tender - Highfield 380 + outboard engine Evinrude 30HP 2 stroke (2017) |
| Galley: |
| Coffee machine |
| Dishwasher |
| Freezer - 225l |
| Ice maker - 8-10 kg per day, on flybridge |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Microwave |
| Oven |
| Refrigerator - 409l |
| Interior: |
| Dryer |
| Washing machine |
| Entertainment: |
| CD player |
| DVD player |
| Jet Ski - Jet ski Spark 90 HP |
| Satellite TV receiver - Satellite Dome KVH G6HP |
| Snorkeling equipment |
| 2 x Stand up paddle (SUP) |
| TV |
| Water skis - 1 set for adults until 75 - 80 kg person |
| Wi-Fi Internet - unlimited |
| Price list |
|---|