| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Hanse Yachts |
| Build year: | 2011. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 9.63 m (32 ft) |
| Beam: | 3.3 m |
| Draft: | 1.84 m |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | 4 + 2 |
| Toilets: | 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 6 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | self tacking jib |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 1 x N/A HP (1 x N/A kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | N/A |
| Water tank: | N/A |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | £2.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | We also offer skippered charters: we can organise tailored sailing itineraries around the West Coast of Scotland. Island adventures, whisky routes, wildlife spotting and craft gin tours. For further information on skippered sailing and adventures please contact info@flamingoyachts.com |
| Standard Equipment |
|---|
| Sails: |
| Lazy bag |
| Lazy jacks |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Safety: |
| First aid kit |
| Yacht electrics: |
| Heating |
| Deck: |
| Dinghy with outboard engine |
| Electric anchor windlass |
| Folding cockpit table |
| Set for steerman (helmsman's chair) |
| Sprayhood |
| Swimming ladder |
| Tender |
| Galley: |
| Ice box |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Oven |
| Refrigerator |
| Stove |
| Interior: |
| Electric toilet |
| Entertainment: |
| Radio CD mp3 player |
| TV |
| Price list |
|---|