| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Motor yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Fjord Boats |
| Build year: | 2023. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 13.45 m (44 ft) |
| Beam: | 4.25 m |
| Draft: | 1.04 m |
| Cabins: | 2 |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | registered for 4 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Propulsion type: | IPS |
| Engine: | 2 x 480.0 HP |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 900 l |
| Water tank: | 295 l |
| Fuel consumption: | 120.00 l/h |
| Max speed: | 40.00 knot |
| Cruising speed: | 27.00 knot |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Bed linen |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| GPS chart plotter |
| Joystick maneuver control |
| Nautical charts |
| Pilot book |
| Tridata |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Generator |
| Heating |
| Inverter |
| Deck: |
| Bathing platform |
| Bimini top |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass |
| Hydraulic gangway |
| Hydraulic lifting swimming platform |
| Sun awning (aft) |
| Teak cockpit |
| Teak deck |
| Galley: |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Oven |
| Refrigerator |
| Stove |
| Interior: |
| Electric toilet |
| Entertainment: |
| Radio mp3 player |
| Sound System |
| mySea yacht code |
|---|
| You can now also book berths online via mySea using this yacht code: CROY-NONA19 |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Beach towel €8 per piece | |
Extra bedlinen €15 per set | |
Towels €8 per set 2 psc/set (1 x 50x100cm + 1 x 70x140cm) | |
| Deck: | |
(Subjected to availability) Grill/Barbecue/Plancha €180 per week portable grill | |
| Entertainment: | |
(Subjected to availability) Electric scooter €120 per week Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) | |
(Subjected to availability) Floating Water Hammock €220 per week Partyzone | |
JetBoard €2.200 per week Awake | |
(Subjected to availability) Kayak €150 per week 2 pax | |
Seabob €1.000 per week Seabob F5 | |
Seabob €1.200 per week Seabob F5S | |
Seabob €1.300 per week Seabob F9 | |
Seabob €1.500 per week Seabob F9S | |
Seabob €1.500 per week Seabob F5SR | |
(Subjected to availability) Snorkeling equipment €10 per week | |
(Subjected to availability) Stand up paddle (SUP) €120 per week | |
(Subjected to availability) Wi-Fi Internet €25 per week | |
eFoil €2.000 per week Loft Foil / Awake Vinga | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Charter pack €280 per booking includes final cleaning, bedlinen, towels - 1 set/person, cooking gas | ||
(Obligatory) Outboard engine €0 per booking Free of charge for bookings in May | ||
(Subjected to availability) Early Check in €250 per booking Saturdays between 13hr - 14hr. | ||
(optional) Flexible booking 7% per booking allows you to cancel or rebook your charter up to 30 days before the embarkation for no specific reason. You can reschedule your holiday at no cost for unlimited number of times or use a credit note if you are uncertain of new charter dates. | ||
(optional) Hostess €220 per day + food + own cabin | ||
(Subjected to availability) Late check out €350 per booking Saturdays till 10hr | ||
(optional) Pet on board €150 per booking Small or medium pet, up to 25 kg | ||
(optional) Provisioning Price on demand upon request | ||
(optional) Skipper €240 per day + food + own cabin | ||