| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Lagoon-Bénéteau |
| Build year: | 2023. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 13.99 m (46 ft) |
| Beam: | 7.96 m |
| Draft: | 1.3 m |
| Cabins: | 4 + 1 |
| Berths: | 8 + 2 + 1 |
| Toilets: | 4 + 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 12 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 57.0 HP (2 x 41,92 kW) |
| Engine builder: | Yanmar |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | N/A |
| Water tank: | N/A |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | €3.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | ELEGANCE LINE Comfort Pack includes: 1x Bed linen & towel set gratis. Extra set of bed linen will be charged 50€! Please note in Comfort pack: MULTIPLE WEEKS: + EUR 50,- per week for the additional set of bed linen |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Cockpit cushions |
| Sails: |
| Electric winch |
| Lazy bag |
| Navigation: |
| AIS - AIS700 transceiver |
| Autopilot - P70s autopilot + ACU-400 actuator control unit + Gyro |
| Bow thruster - foldable system |
| Log, Speed, Depth- echo sounder |
| Radar reflector |
| Raymarine navsystem (Tridata, Echo, Wind) |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety: |
| Self inflating life vest |
| VHF radio - RAY90 |
| Yacht electrics: |
| 220V socket |
| Air Conditioning - 5 units on board (in each cabin and one in the saloon) |
| Bilge pump - Electric |
| Generator |
| Heating - Webasto |
| Inverter |
| Service batteries - 1x service battery 40 Amp + 1x service battery 60 Amp |
| Solar panels |
| USB sockets |
| Watermaker - desalinator - 100L/H 12/220 V |
| Deck: |
| Bathing platform |
| Bimini top |
| Cockpit fridge - 80L |
| Cockpit table |
| Dinghy hydraulic lifting system - Stainless steel dinghy lifting system & manual winch |
| Dinghy with outboard engine - Sure Marine with 25 HP engine |
| Electric anchor windlass |
| Flybridge |
| Panoramic roof - Large sliding forward roof window |
| Pulpit seat |
| Teak cockpit |
| Galley: |
| Dishwasher - usable with tabs |
| Ice maker |
| NESPRESSO coffee machine - usable with tabs |
| 3 x Refrigerator - 2 inside, one outside |
| Sink - in cockpit |
| Interior: |
| Ambiental lighting |
| Convertible table in salon |
| Electric fans |
| Electric fans in cabins |
| Electric toilet - Quiet-Flush |
| Indirect lighting in cabins and salon |
| Entertainment: |
| FUSION sound system - APOLLO MS-RA 670N |
| Indoor speakers - BOSE FREESPACE 3 SPEAKER PACK IN SALON |
| Outdoor speakers |
| SAT TV |
| TV antenna |
| 12 x Underwater lights |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Beach towel €5 per week | |
Extra bedlinen €6 per person | |
Extra towels €6 per person | |
| Sails: | |
Code Zero €450 per week + EUR 800 - refundable extra deposit | |
Gennaker €450 per week A3 Gennaker | |
| Safety: | |
Railing net (Safety net) €100 per booking | |
| Entertainment: | |
Snorkeling equipment €0 per booking one pair of diving goggles & fins: free of charge (on request!) | |
Stand up paddle (SUP) €120 per week | |
Surf board €990 per week Lampuga Boost Electric Surf Board | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Comfort Pack €350 per booking Transit Log, Gas, diver inspection Friday, Outboard engine & dinghy, Wi-Fi unlimited, 1x Bed linen & towel set, Cockpit cushions, Hygiene Pack (MULTIPLE WEEKS: + EUR 50,- per week for the extra set of bed linen) | ||
(optional) Hostess €180 per day + food Half board- breakfast and little lunch in the afternoon | ||
(optional) Pet on board €200 per booking | ||
(optional) Skipper €210 per day + food | ||
(optional) Transfer €0 one-way On Request; | ||
| Price list | ||
|---|---|---|
| Period | Weekly | |
|
28/03/2026 - 03/04/2026
|
€5.150 | |
|
04/04/2026 - 10/04/2026
|
€5.490 | |
|
11/04/2026 - 17/04/2026
|
€5.690 | |
|
18/04/2026 - 24/04/2026
|
€5.950 | |
|
25/04/2026 - 01/05/2026
|
€6.350 | |
|
02/05/2026 - 08/05/2026
|
€6.720 | |
|
09/05/2026 - 15/05/2026
|
€6.900 | |
|
16/05/2026 - 22/05/2026
|
€7.300 | |
|
23/05/2026 - 29/05/2026
|
€8.900 | |
|
30/05/2026 - 05/06/2026
|
€9.600 | |
|
06/06/2026 - 12/06/2026
|
€9.890 | |
|
13/06/2026 - 19/06/2026
|
€10.890 | |
|
20/06/2026 - 26/06/2026
|
€11.490 | |
|
27/06/2026 - 03/07/2026
|
€12.990 | |
|
04/07/2026 - 10/07/2026
|
€13.990 | |
|
11/07/2026 - 17/07/2026
|
€13.990 | |
|
18/07/2026 - 24/07/2026
|
€13.990 | |
|
25/07/2026 - 31/07/2026
|
€13.990 | |
|
01/08/2026 - 07/08/2026
|
€13.990 | |
|
08/08/2026 - 14/08/2026
|
€13.300 | |
|
15/08/2026 - 21/08/2026
|
€12.800 | |
|
22/08/2026 - 28/08/2026
|
€10.800 | |
|
29/08/2026 - 04/09/2026
|
€10.400 | |
|
05/09/2026 - 11/09/2026
|
€9.800 | |
|
12/09/2026 - 18/09/2026
|
€8.300 | |
|
19/09/2026 - 25/09/2026
|
€6.900 | |
|
26/09/2026 - 02/10/2026
|
€6.500 | |
|
03/10/2026 - 09/10/2026
|
€6.100 | |
|
10/10/2026 - 16/10/2026
|
€5.800 | |
|
17/10/2026 - 23/10/2026
|
€5.700 | |
|
24/10/2026 - 31/12/2026
|
€5.700 | |