| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Fountaine Pajot |
| Build year: | 2021. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 13.94 m (47 ft) |
| Beam: | 7.7 m |
| Draft: | 1.3 m |
| Cabins: | 5 |
| Berths: | 10 |
| Toilets: | 5 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 10 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | 77,00 m2 |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | 52,00 m2 |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 55.0 HP (2 x 40,45 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 940 l |
| Water tank: | 700 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | $7.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | La Belle Vie - The Beautiful Life. La Belle Vie is a beautiful Fountaine Pajot Saona 47 with 5 cabins - 4 queen en-suites, 2 single bunks, and 5 heads - comfortably accommodating up to 10 guests, making this a perfect boat for the vacation of a lifetime. She is designed with an open layout and expansive living spaces giving every guest plenty of space. Her many different amenities, including a motorized swim platform, air conditioning, a generator, and a water maker, ensure that every guest will enjoy “the beautiful life” while aboard. The yacht is equipped with Starlink for dedicated and reliable broadband internet throughout the US, British and Spanish Virgin Islands. Perfect for those who might need to work, or when the crew still wants to catch their favorite streaming shows either underway or at anchor. |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Sundeck cushions |
| Sails: |
| Lazy bag |
| Lazy jacks |
| Navigation: |
| Autopilot |
| GPS chart plotter |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Wind/speed/depth instruments |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| Yacht electrics: |
| 110V socket |
| Air Conditioning |
| Generator - GENSET 13.5KVA 110V/60Hz - Onan |
| Inverter - 5000W |
| Solar panels |
| USB sockets |
| Watermaker - desalinator |
| Deck: |
| Bathing platform - Electronic Drop Down |
| Bimini top |
| Cockpit grill - Propane |
| Cockpit table |
| Dinghy with outboard engine - Platform |
| Electric anchor windlass |
| Sprayhood |
| Teak cockpit |
| Galley: |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Microwave |
| Entertainment: |
| Starlink |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Entertainment: | |
Fishing rod holder $20 per piece | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Cancellation insurance $200 per booking | ||
(Obligatory) DRA $50 per day | ||
(Obligatory) Outboard fuel & Gas $50 per booking Dinghy Fuel | ||
(optional) ASA Logbook $20 per piece | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 101 | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 104 | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 103 | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 114 | ||
(optional) ASA Textbook $50 per piece | ||
(optional) Captain $300 per day + food Paid directly to Captain | ||
(optional) Captain $450 per day Instructional; Paid directly to Captain | ||
(optional) Day Checkout Captain $300 per booking 8 hour Captain. Paid directly to Captain; | ||
(optional) Express Service $250 per booking Labor cost | ||
(optional) Sleep over before check in 50% per booking 50% of average daily charter price; | ||
(optional) Surcharge $2.100 per booking BVI Extended Surcharge | ||
(optional) Wire Transfer Fee $10 per booking | ||
| Price list | ||
|---|---|---|
| Period | Weekly | |
|
01/04/2026 - 30/04/2026
|
$12.000 | |
|
01/05/2026 - 09/07/2026
|
$11.000 | |
|
10/07/2026 - 05/11/2026
|
$10.000 | |
|
06/11/2026 - 15/12/2026
|
$11.000 | |
|
16/12/2026 - 01/01/2027
|
$13.000 | |