| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Dufour Yachts |
| Build year: | 2021. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 16.35 m (53 ft) |
| Beam: | 4.99 m |
| Draft: | 2.13 m |
| Cabins: | 4 |
| Berths: | 8 + 1 |
| Toilets: | 2 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 9 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | 69,96 m2 |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | 48,96 m2 |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | 2 Steering Wheels |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 1 x 75.0 HP (1 x 55,16 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 440 l |
| Water tank: | 740 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | $4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | Set sail in style aboard the 2021 Dufour 530 "Liliana Bella", a stunning blend of performance, luxury, and comfort. Designed for those who crave adventure on the water without sacrificing modern amenities, this sailboat offers an unforgettable cruising experience. Equipped with a full batten mainsail and a furling/roll genoa, the Dufour 530 is designed for smooth, effortless sailing. The bow thruster ensures easy maneuverability, making docking and tight spaces a breeze. The autopilot enhances convenience, allowing for a more relaxed sail while maintaining precise course control. The Liliana Bella boasts three spacious cabins and 1 double bunk pullman, and two heads, providing comfortable accommodations for up to eight guests. Wake up to breathtaking water views, unwind in the stylish and modern living spaces, and enjoy the best of onboard living. To enhance your time on the water, this Dufour 530 is fully equipped and designed to make the most of outdoor living with exceptional features such as a teak cockpit, Bimini top, bathing platform and BBQ Grill. "Liliana Bella" is more than just a sailboat; it's a gateway to unparalleled freedom and adventure, offering the perfect combination of performance, comfort, and elegance. Embark on your dream sailing journey aboard the Liliana Bella and experience the Chesapeake Bay like never before! https://my.matterport.com/show/?m=7KnRkKHxDtu |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Sundeck cushions |
| Sails: |
| Electric winch |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| GPS chart plotter - cockpit - Raymarine |
| Helm station |
| Wind/speed/depth instruments |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| 110V socket |
| Air Conditioning |
| Generator - PANDA |
| Inverter |
| USB sockets |
| Deck: |
| Bathing platform |
| Bimini top |
| Cockpit fridge |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Electric anchor windlass |
| Grill/Barbecue/Plancha - Propane |
| Sprayhood |
| Teak cockpit |
| Galley: |
| Freezer - 17"x15" & 13"x13" |
| Ice box |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Microwave |
| Refrigerator - 26"x18" |
| Stove - 4 burners |
| Interior: |
| Convertible table in salon |
| Electric toilet |
| Entertainment: |
| Fusion radio |
| Indoor speakers |
| Outdoor speakers |
| TV |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Deck: | |
Dinghy $45 per day Depending on availability | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Cancellation insurance $200 per booking | ||
(Obligatory) DRA $50 per day | ||
(Obligatory) Express Service $50 per day Fuel cost | ||
(Obligatory) Express Service $100 per booking Labor cost | ||
(Obligatory) Final cleaning $327 per booking | ||
(Obligatory) Maryland Amusement Tax 5% 5% per booking | ||
(Obligatory) Maryland State Tax 6% 6% per booking | ||
(optional) ASA 90 Day Temp Membership $39 per person/per course | ||
(optional) ASA Logbook $20 per piece | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Other | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 101 | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 104 | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 103 | ||
(optional) ASA Processing Fee $50 per person/per course Certificate 114 | ||
(optional) ASA Textbook $50 per piece | ||
(optional) Captain $300 per day + food Daysail - from 9:00am - 5:00pm; The client's pay the Captain directly | ||
(optional) Captain $350 per day + food Multi-day - For overnight charters, this rate is charged per number of charter days. The client pays the Captain directly. | ||
(optional) Certification Skipper (ASA) $400 per day Per Day of instruction (includes overnights) | ||
(optional) Day Checkout Captain $300 per booking Checkout Captain is typically a full day and is only for "testing" the charterers knowledge on the boat before they take it as a bareboat; The client's pay the Captain directly | ||
(optional) Outboard fuel & Gas $40 per booking Dinghy Fuel | ||
(optional) Sleep over after check out $75 per person minimum 150$ | ||
(optional) Sleep over before check in $75 per person minimum 150$; | ||
(optional) Wire Transfer Fee $10 per booking | ||
| Price list | ||
|---|---|---|
| Period | Weekly | |
|
02/01/2026 - 01/01/2027
|
$6.200 | |