| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Fountaine Pajot |
| Build year: | 2013. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 12.0 m (41 ft) |
| Beam: | 6.5 m |
| Draft: | 1.13 m |
| Cabins: | 3 |
| Berths: | 6 + 2 |
| Toilets: | 2 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 8 |
| Recommended guests number: | 6 |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 30.0 HP (2 x 22,07 kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 470 l |
| Water tank: | 700 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | $5.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | The Lipari 41 by Fountaine Pajot Sailing Catamaran is a 3 cabin / 2 head, fully air-conditioned catamaran with a new cockpit layout featuring a large opening to the salon to maximize indoor and outdoor integration, as well as a sleek sofa for enjoying the sea views. The windows wrapping around the salon create a bright, comfortable atmosphere allowing you to be inside cooking without missing the view. The aft cabins have wide bays with opening portholes that optimize natural lighting and ventilation. Squisita is equipped with twin 30hp Volvo engines, generator, Bluetooth capable stereo, BBQ, anchor and windlass with a pre-rigged bridle, and a dinghy with an outboard motor. The elevated helm station has dual Garmin GPS chart plotters, depth/wind/speed instruments, autopilot, and a marine VHF radio. The interior has a fully equipped galley including a two-drawer refrigerator, separate freezer, stove, oven, microwave, coffee maker, pots, pans, dishes, and flatware. All Coast Guard required equipment is already aboard (Life jackets, horn, flares, fire extinguishers, and throwable life ring). |
| Standard Equipment |
|---|
| Sails: |
| Lazy jacks |
| Navigation: |
| Bow thruster |
| GPS chart plotter - Garmin |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Generator |
| Inverter |
| Deck: |
| Davit |
| Electric anchor windlass |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Sprayhood |
| Galley: |
| Ice maker |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Microwave |
| Interior: |
| Convertible table in salon |
| Entertainment: |
| Radio - bluetooth |
| Price list |
|---|