| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Catamaran |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Fountaine Pajot |
| Build year: | 2019. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 11.73 m (40 ft) |
| Beam: | 6.63 m |
| Draft: | 1.2 m |
| Cabins: | 4 |
| Berths: | 8 |
| Toilets: | 2 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 8 |
| Recommended guests number: | 8 |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | 58,99 m2 |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | 36,98 m2 |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 40.0 HP (2 x 29,42 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | 300 l |
| Water tank: | 530 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | $5.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | Brave Coquina is ready to pave the way for your next charter adventure! Designed for performance and leisure, this beautiful Lucia 40 allows you to wine and dine in luxury. She features 4 cabins and 2 heads providing ample space for up to 8 people. Her cockpit features a large opening to the salon to maximize indoor and outdoor integration, as well as a sleek sofa for enjoying the sea views. The galley opens directly onto the cockpit dining area for convenient entertaining. The aft cabins have wide bays with opening portholes that optimize natural lighting and ventilation. The interior of this sailing catamaran has a fully equipped galley including a two-drawer refrigerator, separate freezer, stove, oven, microwave/convection oven, coffee maker, pots, pans, dishes, and flatware. There is also a Bluetooth-capable stereo and a TV in both the salon and master cabin. Brave Coquina features a variety of amenities, including full air-conditioning, bimini, and a generator for your comfort and convenience. |
| Standard Equipment |
|---|
| Sails: |
| Lazy jacks |
| Navigation: |
| GPS chart plotter - Raymarine Axiom 12 |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning |
| Generator |
| Inverter |
| Deck: |
| Cockpit table |
| Davit |
| Electric anchor windlass |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Sprayhood |
| Galley: |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Microwave |
| Price list |
|---|