| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Motor yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Fairline Boats |
| Build year: | 2007. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 15.79 m (50 ft) |
| Beam: | 4.49 m |
| Draft: | 1.2 m |
| Cabins: | 3 + 1 |
| Berths: | 6 + 1 + 1 |
| Toilets: | 2 + 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 8 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | N/A |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | N/A |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 2 x 675.0 HP (2 x 496,46 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 1980 l |
| Water tank: | 558 l |
| Fuel consumption: | 150.00 l/h |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | 23.00 knot |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €5.000 |
| Certificates |
|---|
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Highlights: | (2 CREW MEMBERS MANDATORY!) Boat can be returned for check-out on Saturday morning so client can enjoy last night in some of nearby islands or beautiful town of Skradin next to Krka waterfalls national park, which is close to our base. More info can be provided from charter operator. |
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Bed linen |
| Cockpit cushions |
| Sun mattresses |
| Towels |
| Navigation: |
| Autopilot - Raymarine st 6001 |
| Binoculars |
| Bow thruster |
| Depthsounder - Raymarine st 60+ |
| GPS chart plotter - Raymarine e 120 / radar |
| GPS on Fly - in cockpit |
| Harbour guides |
| Radar |
| Speedometer (Speed log) - Raymarine st 60+ |
| Standard propeller |
| Stern thruster |
| Safety: |
| Buoyant smoke signal - 2x12/18 |
| Fire extinguisher - 2x1kg + 1x20kg ( in engine room) |
| 10 x Life jackets |
| Liferaft - ISO 9650-1, MOD. KHY-10 PACK 2 |
| Oars (Paddles) |
| Torch - 6x12/18 |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning - UFLEX-salon & 3 rooms |
| Generator - ONAN 9kW |
| Heating - UFLEX-salon & 3 rooms |
| Shore connection 220 V |
| Deck: |
| Anchor Delta - 20 kg |
| Anchor with chain - 50 m |
| Bimini top - new |
| Boat hook |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Deck brush |
| Dinghy (byboat) pump |
| Dinghy with outboard engine - brig 2,90m (2016),honda 20hp(2016) |
| Electric anchor windlass |
| 8 x Fenders - 4*f4 4*f3 |
| Gangway |
| Impeller, V-belt, oilfilter |
| Mooring ropes - 4x15m |
| Outboard engine |
| Plastic bucket |
| Spare anchor (Reserve, Auxiliary anchor) - 12 kg |
| Teak cockpit |
| Teak deck |
| Water hose |
| Winch handles |
| Galley: |
| Hot water |
| Oven |
| Refrigerator |
| Stove |
| Interior: |
| Upholstery - new leather upholstery in saloon |
| Entertainment: |
| Outdoor speakers |
| Radio CD mp3 player + USB |
| TV + DVD - JVC |
| Wi-Fi Internet |
| mySea yacht code |
|---|
| You can now also book berths online via mySea using this yacht code: NCPM-LUNA34 |
| Price list |
|---|