| Sails |
Winch
Harken
|
| Navigation |
AIS
i-marine
Compass
Log, Speed, Depth- echo sounder
Raymarine
Radar
Koden
Wind instrument/Anemometer
|
| Safety |
Black Water Tank
12
Fire extinguisher
First aid kit
12
Life jackets
12
Liferaft
VHF radio
|
| Yacht electrics |
Air Conditioning
Frigomar - 11 Units
Batteries
12 Service batt.
Battery charger
Victron 120 A
Generator
Onan 2 x22,5 Kwa (2014)
Inverter
Victron 5000 Watt
Watermaker - desalinator
Idromar 250 Lt/hr (2014)
|
| Deck |
2
Anchor with chain
2x 250 Kg
Bathing platform
Dinghy
Joker 4,80m (2014)
Gangway
New SS boarding ladder with teak grating (2014
Outboard engine
Yamaha 100 Hp (2015)
Sun awning (aft and forward)
|
| Galley |
Ice maker
Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery)
Oven
Refrigerator
Stove
|
| Interior |
Washing machine
|
| Entertainment |
Satellite TV receiver
TV + DVD
Smarth TV 2017
Underwater lights
2014
|
| Builder: | Ethemoglu-Bodrum |
| Cabins: | 4 |
| Toilets: | 4 |
| Build year: | 2003. |
| Refit: | 2024 |
| Length: | 30 ft ( 30,00 m ) |
| Beam: | 22 ft ( 6,90 m ) |
| Draft: | 9 ft ( 3,00 m ) |
| Tonnage: | 97 t |
| Engines: | 1 x Iveco 450.0 HP |
| Cruising speed: | 9.00 knots |
| Half board | 450,00 € per week/ person |
| Breakfast + lunch or dinner; Children 0-2 years are free of charge Children 2-12 years old have a 50% discount on food options | |
| All inclusive alcoholic package | 300,00 € per week/ person |
| Croatian drinks and beverages like wines, beers, juices, soft drinks, Foreign Spirits: Whisky Red Label, Rum Bacardi or Captain Morgan, Gin Bombay or Tanqueray, Vodka Absolute or Smirnoff, Tequila Sierra, or similar. If an all-inclusive option is chosen, please note that it includes Croatian-quality wines and beers from the standard boat bar offer. Specially ordered wines, premium wines, Champagne, and extraordered foreign spirits that are not on the list of the All-inclusive alcohol package are at extra cost. | |
| All inclusive domestic non alcoholic package | 150,00 € per week/ person |
| Extra meal | 45,00 € per person |
| it is payable at the end of the charter | |
| Full board | 750,00 € per week/ person |
| Breakfast + lunch + dinner; Children 0-2 years are free of charge Children 2-12 years old have a 50% discount on food options | |
| Jet Ski | 150,00 € per hour |