| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Bavaria Yachtbau |
| Build year: | 2004. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 11.91 m (38 ft) |
| Beam: | 3.85 m |
| Draft: | 1.7 m |
| Cabins: | 3 |
| Berths: | 6 + 1 |
| Toilets: | 1 |
| Showers: | 1 |
| Max. passengers: | Registered for 7 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | furling/roll |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | N/A |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Number of rudder blades: | 1 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 1 x 55.0 HP (1 x 40,45 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 150 l |
| Water tank: | 210 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | white |
| Security Deposit: | €1.500 |
| Third party insurance: | €7.450.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Miscellaneous info | |
|---|---|
| Note: | First and last night in the home port is included in the price. Every other night needs to be paid by guest according to the current price list of the marina. |
| Standard Equipment |
|---|
| Sails: |
| Spinnaker boom |
| Navigation: |
| Autopilot |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Hand bearing compass |
| Harbour guides |
| Logge/Lot/Speed/Wind |
| Navigation (Nautical) charts and nautical guide |
| Navigation set |
| Parallel ruler |
| Radar |
| Radar reflector |
| Spyglass |
| Tridata |
| Windex |
| Safety: |
| Distress signals |
| Fire extinguisher |
| First aid kit |
| Flashlight |
| Fog horn |
| Life belts (Safety harness) |
| Life buoy + Flashing light |
| Life jackets - automatic |
| Liferaft |
| Set of tools |
| VHF radio |
| Wire (shroud) cutter |
| Yacht electrics: |
| Battery charger |
| Heating - New 2026, Webasto |
| Inverter - New 2026, 230 W |
| Shore connection 220 V |
| USB sockets |
| Deck: |
| Anchor line |
| Anchor swivel |
| Bimini top |
| Black ball |
| Black conus |
| Boat hook |
| Bosun's chair (Safe seat) (boatswain's chair) |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Dinghy (byboat) pump |
| Electric anchor windlass |
| Fenders |
| Gangway |
| Hawser |
| Impeller |
| Main anchor |
| Mooring ropes |
| Plastic bucket |
| Round/globular fender |
| Spare anchor (Reserve, Auxiliary anchor) |
| Spotlight / Headlights |
| Sprayhood |
| Spring line |
| Teak cockpit |
| Water hose |
| Galley: |
| Gas bottles |
| Hot water |
| Kitchen utensils (Galley equipment, cutlery) |
| Refrigerator |
| Interior: |
| Barometer |
| Clock |
| Entertainment: |
| Outdoor speakers |
| Radio |
| Additional equipment (optional) | |
|---|---|
| Comfort: | |
Extra bedlinen €7 per set 1 set/person is included in the charter price | |
Towels €8 per set | |
| Sails: | |
Gennaker €150 per week only on previous request | |
| Safety: | |
Railing net (Safety net) €100 per booking | |
| Deck: | |
Outboard engine €50 per week | |
| Entertainment: | |
Stand up paddle (SUP) €80 per week | |
| Services | ||
|---|---|---|
(Obligatory) Permit €275 per booking (administration costs, diver inspection on Saturday morning, set of bedlinens / per person on crew list (sheet, duvet cover, pillow cover – towels are not included), cooking gas, basic final cleaning, check-in/check-out procedure) | ||
(Subjected to availability) Early boarding/check-in €150 per booking Check-in 13:00 - 14:00 h, max 2 yachts | ||
(optional) Extra cleaning €275 per booking | ||
(optional) Hostess €180 per day + food + own cabin; external service provider, direct billing | ||
(optional) Pet on board €200 per pet only on previous request | ||
(optional) Regatta charge €0 per booking double deposit | ||
(optional) Skipper €200 per day + food + own cabin; external service provider | ||
| Yacht line |
|---|