| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Bavaria Yachtbau |
| Build year: | 2020. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 16.73 m (57 ft) |
| Beam: | 5.28 m |
| Draft: | 1.99 m |
| Cabins: | 5 |
| Berths: | 10 + 2 |
| Toilets: | 5 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 12 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | furling/roll |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | 2025. |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | N/A |
| Steering type: | N/A |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 1 x N/A HP (1 x N/A kW) |
| Engine builder: | N/A |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | N/A |
| Fuel tank: | N/A |
| Water tank: | N/A |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | N/A |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security deposit: | €4.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Bedlinen and towels |
| Blankets |
| Pillows |
| Sails: |
| Electric winch |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| Echosounder/Depthsounder |
| GPS chart plotter |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Wind instrument/Anemometer |
| Windex |
| Yacht electrics: |
| 12V Socket |
| 220V socket |
| Air Conditioning |
| Battery charger |
| Generator |
| Heating |
| Inverter |
| Shore power cable |
| Solar panels |
| Watermaker - desalinator |
| Deck: |
| Bimini top |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Davit |
| Dinghy with outboard engine |
| Electric anchor windlass - with remote control |
| Gangway - inox |
| Grill/Barbecue/Plancha |
| Hydraulic gangway |
| Inox Boarding Ladder |
| 2 x Lowerable cockpit table - electrically convertible to sunbathing area |
| Sprayhood - 2025 |
| Galley: |
| Freezer |
| Gas bottles |
| Hot water - in cockpit |
| Ice maker |
| Microwave |
| NESPRESSO coffee machine |
| Refrigerator |
| Sink - in cockpit |
| Wine cooler |
| Interior: |
| Convertible from 5 into 4 cabins - (with 2 front cabins in 1). Extra charge 100,00-Euro, payable upon embarkation by cash. Pre order min 1 week before embarkation |
| Convertible table - in salon |
| Electric fans in cabins |
| Electric toilet |
| Entertainment: |
| Outdoor speakers |
| Radio mp3 player |
| TV |
| Price list |
|---|