| Sails |
Winch
Power winches
|
| Navigation |
AIS
Autopilot
Bow thruster
Depthsounder
GPS chart plotter
B&G Zeus 3
Radar
Speedometer (Speed log)
Wind instrument/Anemometer
|
| Safety |
Black Water Tank
|
| Yacht electrics |
Air Conditioning
30000 BTUs
Generator
9KVA 230V 50Hz
Inverter
Solar panels
|
| Deck |
Bathing platform
Bimini top
Gangway
Carbon with teak surface and handrail attachable to stern but not permanently fixed
Sprayhood
Teak cockpit
Teak deck
|
| Galley |
Dishwasher
Water pump
|
| Interior |
Dryer
Safe
Washing machine
|
| Entertainment |
FUSION sound system
Underwater lights
|
| Builder: | Bénéteau |
| Cabins: | 3 + 1 |
| Toilets: | 2 |
| Build year: | 2019. |
| Length: | 55 ft ( 16,78 m ) |
| Beam: | 16 ft ( 4,96 m ) |
| Draft: | 7 ft ( 2,30 m ) |
| Engines: | 1 x 110.0 HP |