| Technical Details | |
|---|---|
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht Builder: | Bavaria Yachtbau |
| Build year: | 2006. |
| Launched year: | N/A |
| Renewed: | N/A |
| Tonnage: | N/A |
| Length overall: | 12.46 m (42 ft) |
| Beam: | 3.74 m |
| Draft: | 2.31 m |
| Cabins: | 3 |
| Berths: | 6 + 2 |
| Toilets: | 1 |
| Showers: | N/A |
| Max. passengers: | Registered for 8 |
| Recommended guests number: | N/A |
| Main sail: | full batten |
| Main sail area: | N/A |
| Main sail renewed: | 2017. |
| Mast length: | N/A |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa area: | N/A |
| Genoa renewed: | 2014. |
| Steering type: | Steering Wheel |
| Number of rudder blades: | N/A |
| Propulsion type: | N/A |
| Engine: | 1 x 55.0 HP (1 x 40,45 kW) |
| Engine builder: | Volvo |
| Engine build year: | N/A |
| Engine renewed year: | N/A |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 150 l |
| Water tank: | 300 l |
| Fuel consumption: | N/A |
| Max speed: | 8.00 knot |
| Cruising speed: | N/A |
| Hull color: | N/A |
| Security Deposit: | €2.000 |
Misprints and errors are reserved!
| Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Bed linen |
| Sails: |
| Genoa sheet winches |
| Halyard winches |
| Lazy bag |
| Lazy jacks |
| Main sheet system: Admirals Cup |
| Main sheet winches |
| Self tailing (manual) winch - Halyard winches, Genoa sheet w., spinnaker sheet w., main sheet w. |
| Spinnaker pole |
| Spinnaker sheet winches |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Compass |
| Electronic sea charts |
| Folding propeller |
| GPS chart plotter |
| Wind instrument/Anemometer |
| Safety: |
| Buoyant smoke signal |
| Distress flare box |
| Emergency tiller |
| First aid kit |
| Floating light |
| GMDSS - Global Maritime Distress and Safety System |
| Horseshoe lifebuoy |
| Life belts (Safety harness) |
| Life jackets |
| Liferaft |
| Torch |
| VHF radio |
| Yacht electrics: |
| Battery charger |
| Bilge pump - Electric |
| Heating |
| Inverter |
| Shore power cable |
| Deck: |
| Bimini top |
| Cockpit table |
| Cockpit/stern, outside shower |
| Dinghy |
| Electric anchor windlass |
| Gangway |
| Sun tent/cover |
| Galley: |
| 2 x Gas bottles |
| Gas cookers |
| Hot water |
| Oven |
| Refrigerator |
| Entertainment: |
| Outdoor speakers |
| Radio CD player |
| W-LAN GRATIS |
| Price list |
|---|